Nedeľná Paráda / Dáždnikový pochod / Svetový deň utečencov

Nedeľná Paráda / Dáždnikový pochod

Milé priateľky, milí priatelia,

Od roku 2000 je 20. jún Svetovým dňom utečencov (World Refugee Day), ktorý nám pripomína, že každý 113. človek na svete bol donútený utiecť zo svojho domova kvôli vojne alebo prenasledovaniu. Už 17 rokov si tak vždy v júni po celom svete pripomíname odvahu a silu všetkých utečencov. Najrôznejšie podujatia sa konajú vo viac ako 100 krajinách. Generálny tajomník OSN António Guterres na túto tému povedal: “Stretol som mnohých, ktorí stratili tak veľa. Ale nikdy nestrácajú sny pre svoje deti alebo túžbu zlepšiť náš svet. A žiadajú za to tak málo – len našu podporu v časoch ich veľkého strádania.”

Rovnako aj na Slovensku si pripomenieme tento špeciálny deň. Slovenská humanitná rada, Nadácia Milana Šimečku a Aliancia Stará Tržnica v spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami a iniciatívami už tradične pripravili Nedeľnú Parádu, ktorá sa bude konať 18. júna 2017 od 13:00 do 18:00 v Starej tržnici. Súčasťou bude aj Dáždnikový pochod ulicami Starého mesta, ktorý sa v Bratislave uskutoční už po šiesty raz. Podobné pochody sa organizujú v mnohých mestách Európy od roku 2010.

Návštevníkov čaká v Starej tržnici bohatý kultúrny a sprievodný program pre deti i dospelých. Na pódiu v Starej tržnici sa predstavia Funny Fellows s detským pásmom Ako Tóno hľadal tóny, ako aj afgánsky hudobník Alim Maihan, či bollywoodske tance. Stano Počaji si tentoraz na už svoj tradičný koncert pozval hudobníkov Alberta Herreru (Kuba), Eddyho Portellu (Peru) a Slováka
s netradičným menom Sirka Nit Anil. Utečencov prídu podporiť aj muzikanti z Korben Dallas.Počas celého dňa budete môcť ochutnávať jedlá z celého sveta, ktoré tento raz pripravia Nargis, Sára a Azim. Svoju prácu predstavia mnohé mimovládne organizácie a iniciatívy na podporu utečencov a pozrieť si budete môcť aj niekoľko výstav a videoukážok. Deti i dospelí si budú môcť pomaľovať svoj vlastný dáždnik, s ktorým vyrazia na Dáždnikový pochod o 16:00.

Nedeľnú Parádu a Dádžnikový pochod pri príležitosti Svetového dňa utečencov finančne podporili Úrad vlády SR, Bratislavský samosprávny kraj, Mesto Bratislava, Fond pre azyl, migráciu a integráciu (Európska komisia) a UNHCR.

Podujatie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/136253983593624